Inflace
Inflace nám stále roste, ceny stouply o 16% a je na 30letém maximu. Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993 a nás čeká další zvyšování úrokových sazeb.Česká národní banka na svém dalším zasedání opět zvýší úrokové sazby, to je téměř jisté. Je jen otázkou, o kolik to bude ( 0,5% až 1%).
Pokud Česká národní banka zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75%, budeme s touto úrokovou sazbou nejvýše od června 1999.
Určitě je správné přemýšlet nad zachováním reálné hodnoty vybudovaného majetku. Nyní je to spíše o eliminaci ztráty reálné hodnoty nejen finančního majetku.
Vhodným složením celkového majetku můžeme eliminovat dopady stále rostoucí inflace. Také musíme myslet v kontextu našich cílů, které můžou být krátkodobého, střednědobého a dlouhodobého charakteru a k tomu přizpůsobit složení majetku. Zkrátka diverzifikace je důležitá a je třeba na správnou alokaci aktiv stále myslet.
Se správnou alokací aktiv Vám rád pomůžu. Případně jsem Vám k dispozici k nezávazným konzultacím.
Placené vs. provizní poradenství
Dnes se jen krátce zamyslím nad provizním a placeným
poradenstvím v oblasti investic, ale do detailů nepůjdu.
Po čase jsem se opět setkal s myšlenkou, že "klasické" provizní poradenství nebo spíše poradci v provizním poradenství nechtějí vidět přidanou hodnotu placeného poradenství. Zároveň chci říct, že tím nemyslím všechny poradce, ale jsou stále mezi námi.
V placeném poradenství je klient informován o službách, které mu poradce poskytne a jakou cenu za služby zaplatí. Zkrátka klient hradí odměnu za poradenství, rady, servisní schůzky a tak dále přímo poradci. Vše je tedy velmi transparentní a poradce si odměnu musí "zasloužit", odměny totiž nejsou někde v meziřádcích skryté a tak podobně.
Norský státní investiční fond.
V dnešním krátkém článku jsem se podíval na Norský státní investiční fond (někdy nazýván také jako Norský ropný fond) neboli Government Pension Fund Global. Slyšeli jste někdy o fondu? Pokud ne, nyní se na něj krátce podíváme. Jedná se o největší fond svého druhu na světě.
Norský ropný fond vznikl poté, co byla Norskem objevena ropa v Severním moři. Fond byl založen, aby chránil ekonomiku před vzestupy a poklesy příjmů z ropy. Slouží také jako finanční rezerva a jako dlouhodobý plán spoření, aby současné i budoucí generace mohly těžit z ropného bohatství země.
V roce 1969 bylo u Norska objeveno jedno z největších pobřežních ropných polí na světě. Najednou měla země hodně ropy na prodej a ekonomika země dramaticky rostla. Brzy bylo rozhodnuto, že příjmy z ropy a zemního plynu by se měly využívat opatrně, aby se předešlo nerovnováze v ekonomice.
V roce 1990 norský parlament přijal legislativu, která podpořila a tím umožnila vznik Government Pension Fund Global. První peníze byly do fondu uloženy v roce 1996. Jak název napovídá, bylo rozhodnuto, že fond by měl být investován pouze v zahraničí. Cílem fondu je zajistit, aby se tyto peníze využívaly zodpovědně, dlouhodobě a chránily tak budoucnost norské ekonomiky.
Nyní několik málo aktuálních čísel. Hodnota fondu je 1,274 bil. USD (skutečných bilionů), tedy 28,6 bilionů korun českých! Státní dluh ČR je 2,3 bilionů korun, což je 8% majetku Norského ropného fondu. To jen pro dokreslení velikosti fondu.
Norský státní investiční fond investuje v 72 zemích světa a ve zhruba 9.100 společnostech. Fond zvažuje enviromentální a sociální otázky a zveřejňuje jasná očekávání společností, do kterých investuje. Velmi často se také můžeme setkat se zkratkou ESG (z anglického Environmental, Social and Governance), ale to je již na další článek.
Rozložení aktiv (graf Rozložení aktiv fondu):
Akciová složka, 72,8%, aktivně se investuje v 69 zemí a 9.123 firmách
Dluhopisová složka, 24,7%, aktivně investuje ve 45 zemích a 1.245 dluhopisech
Realitní složka, 2,5%, 14 zemí a 867 realitních společností
Doufám, že byl pro Vás článek určitou inspirací a pokud Vás zajímají další informace ke správě majetku, neváhejte mě kontaktovat.
Inflace jako neviditelný nepřítel.
V dnešních krátkém článku se zastavím u inflace. Jelikož se již mnoho let zabývám investicemi a čas od času se setkávám s tvrzením, že investovat nechci, protože jsem konzervativní investor a podobné důvody.
Z různých statik a článků vychází, že jsme národ, který ve velké míře využívá spořících účtů a podobné nástroje, kam můžeme například zařadit transformované penzijní spoření, ale z mého pohledu také stavební spoření. U stavebního spoření platí, že čím více mám již na stavebním spoření naspořeno, tím klesá tzv. elektivní míra zhodnocení, ale to dnes není tématem.
Podíval jsem se na vývoj inflace za posledních 5 let, tedy od roku 2018, respektive za poslední 3 roky (vycházel jsem ze zdrojů Českého statistického úřadu) a mojí predikcí na rok 2021, který nám pomalu a jistě končí a také výhled inflace pro rok 2022 (graf Vývoj inflace).
Za předpokladu inflace 4,3% za rok 2021 a inflace 6,8% za rok 2022 dojde za posledních 5 let ke znehodnocení finančních prostředků o bezmála 18%! Proč to píšu. Často slyším, že investovat na finančním trhu je rizikové, aktiva (například akcie) v čase kolísají a tak podobně.
Pokud ovšem nechám finance na základním účtu v bance, tak za 5 let znehodnotí o necelých 18% včetně výhledu roku 2022, který nám již klepe na dveře. Co je potom více rizikové? Investovat, spořit nebo nechat finance na účtu v bance?
"Pokud tedy investovat nebudete, zajistíte si garantovanou ztrátu hodnoty vašeho finančního majetku. Investováním máte možnost zmírnit vliv inflace nebo ji i překonat. Důvody proč investovat již máte - proto, abyste nebyli chudí. "
Z uvedeného grafu (graf Vývoj hodnoty v Kč) je
patrné, že z hotovosti 100.000 Kč (nominální hodnota) na konci roku
2017 bude na konci roku 2022, 82.242 Kč.
Zajímají Vás další informace k inflaci a správě majetku? Neváhejte mě kontaktovat.